وب سایت تخصصی دکتر دلیری

کلینیک تخصصی سونوگرافی های پیشرفته و مراقبت های حاملگی Specialist in Diagnostic Imaging and Pregnancy Care

اسفراغ شدید بارداری

اسفراغ شدید بارداری

 

بسیاری از زنان تهوع دارند ولی معمولا به قدری ناراحت کننده نیست که نیاز به درمان دارویی داشته باشد. اما نوعی از این وضعیت به نام استفراغ شدید بارداری ( تهوع و استفراغ شدید ) وجود دارد که باعث استفراغ شدید و در نتیجه از دست دادن مواد مغذی و مایعات بدن می شود. تنها 2-1% همه زنان حامله به استفراغ شدید حاملگی مبتلا می شوند. سطوح خیلی بالای هورمون های القا کننده تهوع بوسیله جفت ممکن است یک دلیل این امر باشد. حس بویایی شما هرقدر قوی تر باشد ، ممکن است تهوع را شدید تر کند .

اگر علائم شما فوق العاده شدید هستند ، هر چه زودتر با پزشک خود تماس بگیرید. حتی با وجود اینکه برای ویزیت پیش از زایمان خود ممکن است برنامه ریزی نکرده باشید ، دلیلی ندارد که رنج بکشید. پزشک شما می خواهد در مورد مشکلتان بداند. ممکن است بخواهد که زودتر از ویزیت پیش از زایمان نرمال شما را ببیند ، پس می توانید آرام باشید .

اگر دچار تهوع و استفراغ شدید هستید ، اگر نمی توانید چیزی بخورید یا بیاشامید یا اگر به قدری احساس ناراحتی می کنید که قادر به رسیدگی به فعالیت های روزمره خود نیستید ، با پزشکتان تماس بگیرید. اگر ادرارتان تیره است یا ادرار کمی تولید می کنید یا وقتی می ایستید احساس سر گیجه دارید ، ضربان قلبتان بالا می رود و سنگین است یا خون یا زرداب استفراغ می کنید حتما با پزشکتان تماس بگیرید .

در این حالت زن باردار معمولا در بیمارستان بستری می شود و داروها و مایعات داخل وریدی دریافت می کند .

 

چگونه از تهوع در بارداری جلوگیری کنیم؟

تهوع یکی از مشکلاتی است که ممکن است خانم‌های باردار را شدیداً یا به طور خفیف آزار دهد و بیش از نیمی از افراد باردار با این مشکل درگیر هستند. اما این‌جا هم می‌شود به کمک تغذیه مناسب با این مشکل مبارزه کرد:

- غذاهای کم‌چرب بخورید و از خوردن غذاهای سرخ‌کرده و همچنین غذاهای پر ادویه پرهیز کنید.

-وعده‌های غذایی خود را کم حجم و با دفعات بیشتر انتخاب نمایید.

مصرف دم کرده زنجبیل و بخور روغن نعناع نیز در کاهش علائم تهوع بارداری می‌تواتد کمک کننده باشد.

- مقداری بیسکوئیت و یا نان خشک را در دسترس بگذارید و قبل از بلند شدن از خواب مقداری از آن را مصرف کنید.

- گرسنه نمانید. خیلی از خانم‌ها اگر معده‌شان را با خوراکی‌های سبک پر کنند، می‌توانند تا حدی از بروز حالت تهوع جلوگیری کنند.

- تهوع موجب کاهش حجم مایعات بدن می‌شود. توصیه می‌شود برای جبران آن به اندازه کافی مایعات بنوشید.

 

Ondansetron versus doxylamine/pyridoxine for treatment of nausea and vomiting in pregnancy: a prospective randomized double-blind trial

Conclusion

Ondansetron was superior to the combination of pyridoxine and doxylamine for the reduction of nausea and vomiting occurring in the first trimester of pregnancy.