وب سایت تخصصی دکتر دلیری

کلینیک تخصصی سونوگرافی های پیشرفته و مراقبت های حاملگی Specialist in Diagnostic Imaging and Pregnancy Care

کودک شما چه اندازه ای است

کودک شما چه اندازه ای است ؟

 

به یاد داشته باشید که این ارقام به صورت میانگین به دست آمده اند و ممکن است در جنین های مختلف و بارداری های مختلف، با هم تفاوت داشته باشند.

 

:1 هفته

جنینی که درون شما در حال رشد است ، بسیارکوچک است. در این زمان ، تنها گروهی سلول به هم چسبیده وجود دارد که به سرعت در حال تقسیم و رشد هستند. جنین به اندازه سر سوزن است و اگر درون شما قرار نداشت ، می شد با چشم غیر مسلح هم آن را دید. این گروه سلول ها اصلا به جنین یا کودک شباهت ندارد، جنین طی هفته اول حدود 0.15mm طول دارد.

 

هفته 2 :

کودک در حال تکامل شما هنوز خیلی کوچک است. اندازه آن از 0.36mm تا حدود 1mm (یک میلی متر) متفاوت است. یک میلی متر حدودا اندازه حرف O انگلیسی است.

 

هفته 3 :

کودک در حال تکامل شما هنوز خیلی بزرگ نشده است. طول آن حدود 1.25mm است.

 

هفته 4 :

طول سر تا باسن کودک در حال رشد شما 2 تا 4 میلی متر است. (طول سر تا باسن : مسافت بالای سر بچه تا نشیمنگاه.) از این نوع اندازه گیری بیشتر استفاده می شود تا سنجش طول جنین از سر تا پاشنه پا، چرا که تقریبا همیشه پاهای جنین حالت جمع شده اند و بنابر این اندازه گیری طول آنها دشوار است.

گاه می توان با استفاده از وسایل به خصوص ، ضربان قلب جنین را در هفته ششم بارداری مشاهده کرد.

 

 

 

هفته 5 :

در این هفته ، کودک شما جهش رشدی چشمگیری خواهد داشت. در ابتدای هفته ، طول سر تا باسن کودک در حال رشد شما 4 تا mm 5 است. در انتهای این هفته ، اندازه کودک شما دو برابر شده و به 1.1 تا 1.3 سانتی متر می رسد.

هفته 6 :

در این هفته، طول سر تا باسن کودک شما 1.4 الی 2 سانتی متر است .

 

هفته 7 :

طول سر تا باسن جنین، 2.2 الی 3 سانتی متر است.

 

هفته 8 :

تا هفته 10 بارداری طول سر تا باسن کودک شما به حدود 1.3 الی 2.4 سانتی متر رسیده است. دیگر می توانیم وزن جنین را محاسبه کنیم. قبل از این هفته به قدری وزن کم است که اندازه گیری آن دشوار است. حالا که کودک شما در حال وزن گیری است ، می توانیم وزن او را هم ذکر کنیم. وزن کودک شما حدود 5 گرم است.

 

هفته 9:

در این هفته طول سر تا باسن جنین 4.4 تا 6سانتی متر است. وزن جنین حدود 8 گرم می باشد.

 

هفته 10 :

وزن کودک متولد نشده شما ، 8 تا 14 گرم است و طول سر تا باسن وی حدود 6.1 سانتی متر است. اندازه جنین در عرض سه هفته گذشته ، تقریبا دو برابر شده است ! اما قد جنین هنوز مقیاس بهتری محسوب می شود.

 

هفته 11 :

کودک شما به سرعت رشد می کند. طول سر تا باسن او 6.5 الی 7.8 سانتی متر است و بین 13 تا 20 گرم وزن دارد.

 

هفته 12 :

طول سر تا باسن کودک شما 8 تا 9.5 سانتی متر است و حدودا به اندازه مشت شماست. وزن جنین حدودا به 25 گرم رسیده است.رحم معمولا تنها در بالای سمفیزیوپوبیس لمس میشود. در مراکز استخوان سازی در اغلب استخوان های جنین ایجاد شده اند و انگشتان دست و پا تمایز یافته اند . پوست و ناخن ها تکامل یافته اند و موهای ابتدایی به طور پراکنده ظاهر شده اند . اندام های تناسلی خارجی شروع به اشکار سازی نشانه های قطعی جنسیت مونث یا مذکر مینماید .جنین حرکات خود به خودی را آغاز می نماید.

 

هفته 13 :

طول سر تا باسن جنین در این هفته از بارداری، 9.3 تا 10.3 گرم است و وزن وی حدود 50 گرم میباشد.

 

 

هفته 14 :

در این هفته، طول سر تا باسن کودک شما 10.8 تا 11.6 سانتی متر و وزن او حدود 80 گرم است.

 

هفته 15 :

طول سر تا باسن جنین شما، 11 تا 12 سانتی متر است. وزن جنین در دو هفته گذشته دو برابر شده و به 100 گرم رسیده است. در این هفته، جنین به اندازه کف دست باز شماست.

 

هفته 16 :

طول سر تا باسن کودک شما 12.5 تا 14 سانتی متر و وزن او حدود 150 گرم است.

 

هفته 17 :

در این هفته از تکامل، طول سر تا باسن جنین 13 تا 15 سانتی متر و وزن او تقریبا 200 گرم می باشد. جالب است بدانید که وزن کودک شما تا زمان زایمان بیش از 15 برابر الان خواهد شد.

 

هفته 18 :

در این هفته از تکامل، طول سر تا باسن جنین 14 تا 16 سانتی متر و وزن وی حدود 260 گرم است.

 

هفته 19 :

کودک شما در اولین هفته نیمه دوم بارداری، بزرگ تر شده است. در این هفته حدود 300 گرم وزن دارد و طول سر تا باسن او حدود 18 سانتی متر است.

 

هفته 20:

در این هفته از بارداری، وزن کودک شما حدود 350 گرم و طول سر تا باسن وی نزدیک به 19 سانتی متر است.شفافیت پوست جنین کاهش می یابد موهای ظریف کرکی تمام بدن آن را می پوشاند و مقداری مو بر روی پوست سر وی ایجاد میشود.

 

هفته 21 :

وزن کودک شما در این هفته حدود 455 گرم و طول سر تا باسن وی حدود 20 سانتی متر است.

 

هفته 22:

در این هفته، وزن کودک شما حدود 540 گرم و طول سر تا باسن او تقریبا 21 سانتی متر است.

 

هفته 23:

وزن کودک شما در این هفته از بارداری حدود 700 گرم و طول سر تا باسن او نزدیک به 22 سانتی متر است.

 

هفته 24:

کودک شما در حال حاضر حدود 630 گرم وزن دارد. در این هفته طول سر تا باسن وی نزدیک به 23 سانتی متر است.پوست معمولا حالت چروکیده دارد و رسوب چربی در این زمان آغاز میشود . سر هنوز در مقایسه با سایر قسمت های بدن بزرگ است و مژه ها و پلکهای جنین معمولا قابل تشخیص هستند .دوره ی کانالیکولی (تشکیل مجاری) تکامل ریه ها که در طی آن برونش ها و برونشیول ها بزرگ شده و مجاری آلوئولی ایجاد میشوند تقریبا کامل شده است .جنینی که در این زمان متولد شود تلاش فراوانی برای تنفس خواهد کرد ولی اغلب آنها میمیرندزیرا کیسه های انتهایی که برای تبادل گاز ضروری هستند هنوز تشکیل نشده اند .

 

هفته 25:

این هفته، سه ماهه سوم بارداری آغاز می شود. از این هفته به بعد علاوه بر وزن و طول سر تا باسن جنین، طول سر تا پای بدن جنین را نیز ذکر می کنیم. این متغیر به شما کمک می کند که در بخش پایانی بارداری خود، بهتر بدانید که اندازه کودک شما چقدر است.

وزن کودک شما در این هفته حدود 1 کیلوگرم و طول سر تا باسن وی نزدیک به 24 سانتی متر است. طول کلی بدن جنین حدود 34 سانتی متر است.

 

هفته 26 :

از این هفته وزن کودک شما حدود 1.1 کیلوگرم، طول سر تا باسن او نزدیک به 25 سانتی متر و طول کلی بدن او حدود 35 سانتی متر است.

 

هفته 27 :

در این هفته از بارداری، جنین حدود 1.25کیلوگرم وزن دارد. طول سر تا باسن او حدود 26 سانتی متر و طول کلی بدن او نزدیک به 37سانتی متر است.

هفته 28 :

در این هفته از بارداری، وزن جنین حدود 1100 کیلوگرم است. طول سر تا باسن او کمی بیش از 25 سانتی متر و طول کلی بدن وی، 38 سانتی متر است.پوست نازک جنین قرمز رنگ بوده و با پوششی پنیری پوشانده شده است . غشای مردمکی در چشم ها در این زمان از بین می رود . نوزاد متولد شده در این زمان اندام ها را با قدرت تکان می دهد و گریه ضعیفی دارد . در این زمان نوزادی که از سایر جهات طبیعی است به احتمال 90 درصد بدون ابتلا به نقایص جسمی یا عصبی زنده خوهد ماند .

 

: 29 هفته

رشد کودک شما ادامه دارد. وزن او در این هفته حدود 1.6کیلوگرم و طول سر تا باسن او 28 سانتی متر است. طول کلی بدن جنین در این هفته تقریبا 40 سانتی متر است.

 

: 30 هفته

در این هفته وزن جنین به 1.8 کیلوگرم رسیده است. طول سر تا باسن وی نیز بیش از 29 سانتی متر و طول کلی بدن جنین نزدیک 42 سانتی متر است.

 

: 31 هفته

در این هفته وزن کودک شما به حدود 2 کیلوگرم رسیده است. طول سر تا باسن او نزدیک به 30 سانتی متر و طول کلی بدن 43 سانتی متر است .

: 32 هفته

در این هفته، وزن کودک شما حدود 1800 کیلوگرم است. طول سر تا باسن کودک تقریبا 28 سانتی متر و طول کلی بدن وی 44 سانتی متر است.سطح پوست هنوز قرمز و چروکیده است در صورت عدم وجود سایر عوارض نوزادان متولد شده در این دوره عمومابه سلامت زنده می ماند.

 

:33 هفته

وزن کودک شما در این هفته به بیش از 2.5 کیلوگرم رسیده است. طول سر تا باسن وی حدود 33 سانتی متر و طول کلی بدن او تقریبا 45 سانتی متر است.

 

:34 هفته

وزن کودک شما در این هفته حدود 2.75 کیلوگرم است. طول سر تا باسن جنین حدود 34 سانتی متر و طول کلی بدن او تقریبا 46 سانتی متر است.

 

:35 هفته

وزن کودک شما در این هفته به حدود 2.95 کیلوگرم رسیده است.طول سر تا باسن او نزدیک به 35 سانتی متر و طول کلی بدن او حدود 47 سانتی متر است.

 

هفته 36:

در این هفته از بارداری، وزن جنین حدود 2500 کیلوگرم است. طول سر تا باسن او تغییر چندانی نکرده و نزدیک به 35 سانتی متر است و طول کلی بدن جنین به حدود 32 سانتی متر می رسد.به علت رسوب چربی زیر جلدی بدن چاق تر به نظر می رسد و ظاهر چروکیده قبلی صورت از بین می رود.

 

هفته 37 :

وزن کودک شما اندکی بیش از 3.25 کیلوگرم است. در این هفته از بارداری طول سر تا باسن جنین حدود 36 سانتی متر و طول کلی بدن آن نزدیک به 48 سانتی متر است.

 

: 38 هفته

وزن کودک شما حدود 3.4 کیلوگرم است. طول سر تا باسن او حدود 37 تا 38 سانتی متر و طول کلی بدن او نزدیک به 48 سانتی متر است. جنین شما رحم را پر کرده است و جای زیادی برای تکان خوردن ندارد.

 

هفته 40 :

زمان ترم حدود 40 هفته پس از شروع آخرین دوره ی قاعدگی فرا می رسد در این زمان جنین کاملا تکامل یافته است . طول متوسط سری –نشیمن گاهی جنین در زمان ترم حدود 36 سانتی متر و وزن آن تقریبا 3400 گرم می باشد .