وب سایت تخصصی دکتر دلیری

کلینیک تخصصی سونوگرافی های پیشرفته و مراقبت های حاملگی Specialist in Diagnostic Imaging and Pregnancy Care

چگونه بفهمم باردار شده ام

چگونه بفهمم حامله شده ام ؟

ساده ترین راه فهمیدن حاملگی عدم وقوع قاعدگی است. آزمایش خون و ادرار نیز می تواند در تشخیص حاملگی کمک کند. در آزمایش خون یا ادرار برای تشخیص حاملگی، هورمون HCG اندازه گیری می شود. HCG هورمونی است که در طول حاملگی در بدن آزاد می شود و کارکردهای متنوعی برای حفظ جنین و جفت دارد. برای اینکه آزمایش ادرار قابل اعتماد باشد باید دو هفته بعد ازعدم قاعدگی مورد انتظار، تست انجام شود. اگر جواب قطعی حاملگی خود را زودتر از این موقع می خواهید، آزمایش خون قابل اعتماد تر است. در اوایل دوران حاملگی بعضی از خانم ها حالت تهوع دارند، ممکن است پستان ها دردناک باشد و یا میزان ادرار افزایش یابد. پزشک با معاینه بالینی خانم ها می تواند حاملگی را تشخیص دهد. در یک خانم حامله رحم بزرگ می شود و اندام های تناسلی نرم می شوند و هنگام معاینه داخلی، واژن و دهانه رحم مانند یک مخمل ارغوانی به نظر می رسد.

 

علائم بارداري چیست و بعد از چند روز مشخص ميشود

در بسياري از موارد حتي قبل از تاييد قاطع به وسيله طب مدرن نشانه هاي گوناگوني وجود دارند كه از حامله بودن مادر خبر مي دهند . در زير به تعداي از علايم هشدار دهنده اوليه حاملگي اشاره مي كنيم . 
اصولاً بارداري با تعييرات فراواني توام است . اين تغييرات هم جسمي و هم روحي مي باشند اما در نظر داشته باشيد كه اين تغييرات در تمام خانم ها يكسان نيستند و معمولاً شدت و ضعف دارند و به ياد داشته باشيد كه شايد يك يا چند نشانه زير شامل حال شما نشود .

 1-حساس شدن و دردناك بودن سينه ها : يكي از شايع ترين نشانه هاي بارداري حساس شدن سينه ها و نوك سينه هاست كه معمولاً در طي 3 هفته اول بارداري خود را به وضوح نشان مي دهد . متورم و دردناك شدن سينه ها شبيه قبل از پريود است .

 2. در اوايل بارداري گرفتگي و درد عضلات زير شكم و لكه بيني به صورت كم و به رنگ صورتي شايع است .

 3. حالت تهوع از رايج ترين نشانه هاي بارداري مي باشد . اين حالت معمولاً اوايل صبح شدت بيشتري دارد .

 4. احساس خستگي و رخوت در اوايل حاملگي وجود دارد .

 5. تكرر ادرار يكي ديگر از نشانه ها مي باشد .
 اين تكرر ادرار بعد از 3 ماهگي بتدريج بهبود مي يابد .

 6. يبوست ، به دليل تغييرات هورموني و شيميايي عمده اي كه در بدن زنان باردار رخ مي دهد ابتلا به يبوست بسيار رايج است .

 7. سرگيجه در اوايل حاملگي با تغييرات فشار خون ، برخي خانم ها حالت سرگيجه دارند و احساس مي كنند سرشان سنگين و گنگ است .

8. توقف عادت ماهانه :
 براي آن دسته از خانم هايي كه قاعدگي مرتب دارند توقف عادت ماهانه مي تواند نشانه خوبي باشد . در اين شرايط سريعاً به پزشك مراجعه كرده و با انجام آزمايش هاي مختلف از صحت آن اطمينان حاصل كنيد .

 سونوگرافی کیسه حاملگی را 4 روز بعد تاخیر قاعدگی  نشان میدهد و ازمایش خون 5 روز مانده به زمان قاعدگی